Чому закарпатки народжують у сусідній Угорщині?

0000Дедалі частіше наші жінки їдуть народжувати до Угорщини. Ті, які готуються стати найближчим часом матерями, розпитують у «досвідчених» що і до чого, налагоджують контакти з угорськими акушерами

Оксана Дудаш з Оноківців Ужгородського району третю дитину народжувала в Ніредьхазі. Це було п’ять років тому.

4e53cf6884b9

– Чоловік був категоричним: народжувати тільки в Угорщині. З 28-го тижня їздила до Ніредьхази обстежуватися. Це за 97 км від Ужгорода. У тому пологовому будинку працює акушеркою ужгородка Лєна Бреза, – розповідає жінка. – 11 лютого поїхали до Ніредьгази. Лікар оглянув і сказав, що передпологова діяльність розпочалася. Поставили крапельницю, аби пришвидшити пологи. Під час великих переймів лікар побачив, що дитині не вистачає кисню. У мене почався сильний біль. Я вирішила іти на «кесарів», хоча планувала народжувати самотужки. За п’ять хвилин мене перевели до операційної, посадили на крісло, провели спинальну анестезію. За 15 хвилин я тримала синочка на руках. Дитина народилася здоровою – вагою 3 650 гр., 56 см. Недарма погодилася на кесарів розтин – голова дитини була великою, а шия обмотана пуповиною. На узі цього не видно.

0

До мене ставилися дуже лояльно. Лєна завжди була поруч.

Коли перевезли до операційної, як з-під землі з’явилося чоловік 15. Один щось підключав, другий переносив, третій готував інструменти. Окремо за склом була напоготові реанімаційна бригада для дитини. У мене було все добре, тому сина дали на руки. Він не верещав, не плакав, як інші діти, а якось дуже солідно дав знати, що з’явився на світ.

Перевезли мене до реанімаційного відділення. За 6 годин дозволили встати. Там я провела 12 годин. Протягом них до мене що п’ять хвилин підходили лікарі, медсестри, молодші медичні працівники, цікавилися самопочуттям, міняли прокладки, зміряли температуру, тиск. Поспати не могла – така була увага.

0

Мою дитину привозили в окремому візочку, чисту, пахучу. Кожна дитина мала свій візочок, у ньому і спала. Там були і памперси, невикористані віддали додому.

Пологи для сім’ї коштували дешевше, ніж в Ужгороді.

– Лікарю дали 400 доларів, акушерці – 200. Це неофіційно. Бо клініка – державна. За ліки, підгузки, суміші не заплатили ані цента. Одна знайома ужгородка народжувала в Загоні. У неї була кризова ситуація, так кров привезли вертольотом! Якщо у жінки розпочалися пологи на території Угорщини, то лікарі приймуть їх безкоштовно. Натомість в Ужгороді за кесарів розтин треба заплатити тисячудоларів. Це неофіційно. Крім того, купити все для породіллі, для дитини, суміші, памперси, ліки, ще й лікаря одягнути на операцію, – загинає пальці.

000

До розмови приєднується Оксанин чоловік, пан Василь:

– Оксана хотіла народжувати в Ужгороді. Я був проти. Якісь небесні сили діяли на мою свідомість. У пологових Закарпаття у той період було декілька фатальних випадків. Зустрів друга, розговорилися. Його дружина народжувала в Угорщині. Розповів механізм, сказав, з ким поспілкуватися.

В Угорщині людину вважають людиною. Наші лікарі – чудові. Там дуже багато людей, які закінчили медфак Ужгородського національного університету, працювали в Україні. Відповідно були або недооцінені, або не хотіли працювати в цій системі медичних стосунків. Вони виїхали в Угорщину і реалізовуються там. Це говорить про те, що в нас є чудові спеціалісти. Але, очевидно, наша система стосунків змушує їх працювати так, як працює система. Система або перемелює, або відкидає.

0000

Чимало лиха стається через недбалість лікарів. Моя племінниця Наталія народжувала вперше у 37 років. Мати була біля неї цілодобово. Вночі у породіллі сталася кровотеча. Та не могла говорити, втрачала свідомість. Сестра побігла за медперсоналом – нікого й близько не було. Потім сестру звинуватили, що вона кіпіш підняла. Але ж вона не підняла кіпіш, бо побачила кров – ця жінка пропрацювала 40 років у медицині, з них 30 – в реанімації обласної лікарні лікарем-анестезіологом. Завдяки їй і не сталося лиха з донькою.

Тетяна ГРИЦИЩУК, газета “НЕДІЛЯ”