Вибори в Ужгороді перетворяться на купівлю кота у мішку

1Почалося висунення кандидатів у мери і депутати місцевих рад. Особливих сюрпризів поки що немає. Хоча чекати лишилося вже зовсім недовго. До участі у виборах зареєструвалося десь близько 130 партій. Більшість з них нікому не відомі і відіграватимуть суто технічну роль. До того ж далеко не всі вони представлені на Закарпатті, то ж в області учасників буде у рази менше, хоча все одно очі розбігатимуться. Принаймні, вибирати буде із чого, було би тільки бажання. От тільки питання – чи з’явиться таке бажання у більшості виборців.
Поки що партії чи то соромляться своїх висуванців і не поспішають оприлюднювати їхні імена, чи то вважають за краще назвати їх пізніше, коли стануть відомими імена усіх конкурентів. Кампанія і так тепер максимально коротка порівняно з попередніми, які тривали по три-чотири місяці. А її учасники прагнуть ще більше скоротити час, який відводиться на змагання між собою. Фактично буде ітися про якісь три тижні. А зважаючи на нинішній стан інформаційного поля (досить пасивний) і на настрої у суспільстві (апатія), більшість виборців взагалі проігнорують голосування (багато хто досі не знає, коли воно відбудеться), а в кращому випадку робитиме вибір безпосередньо у кабінці.

Тому для виборця найважливішим буде впізнаваність кандидата, оскільки на партії буде орієнтуватися мало хто із закарпатців. З партійною системою в області від самого початку якось не склалося. Одні партії суто вождистського типу, без якоїсь чіткої ідеології. Інші нібито і з більш-менш-чіткою позицією на всеукраїнському рівні, але на місці їх очолювали люди «ні риба ні м’ясо». До того ж часті переходи помітніших фігур з однієї партії а іншу (всяка риба шукає, де глибше) тільки заплутували ситуацію. То ж нині партійний бренд для більшості кандидатів буде швидше мінусом, аніж плюсом.

Перед самими парторганізаціями стоїть дуже непростий вибір. З одного боку, треба включити до списку максимально прохідні кандидатури, тобто активістів нещодавньої Революції гідності і особливо АТО, волонтерів, учасників різних мітингів комунальної тематики. З іншого боку, там не обійтися і без партійних спонсорів, які фінансують дану кампанію, але не є, м’яко кажучи, аж надто популярними у народі.

Нинішня заплутана виборча система якраз дозоляє протягти таких спонсорів навіть якщо вони не переможуть у своєму власному окрузі, але стоятимуть досить високо у загальному партійному списку. Фактично, те, що затвердив парламент, це відкриті списки навпаки. Тепер вони стали ще більш закритими для пересічного виборця, ніж раніше, а вибори остаточно перетворюються на купівлю кота у мішку.

Додатково ускладнює ситуацію ще й те, що один і той самий кандидат може балотуватися одночасно і у місцеву, і у районну, і в обласну раду. У разі перемоги, ясно, доведеться вибрати один мандат. Але така система дозволяє популярній особистості покращити результати своїй партії і при виборах до рад нижчого рівня. Цим, мабуть, скористається більшість закарпатських парторганізацій. В результаті люди голосуватимуть за одних, але отримають зовсім інших, кого вони або не знають, або взагалі категорично не хочуть.

Мета центральної влади – зробити місцеві ради усюди максимально підконтрольними їй через партійні важелі. Мета місцевих еліт – максимально відстояти свою автономність. Тому драматургія цих виборів дуже драматична. Від них залежить, чи буде проводитися далі реформа децентралізації, яка зараз відверто пробуксовує і полки більше скидається, навпаки, на подальшу централізацію, ніж на те, що проголошується.

Від результатів цих виборів однозначно залежатимуть наступні зміни в уряді. Ну і в найкращому випадку, можливо, щось вдасться змінити і на комунальному рівні, тобто покращити ситуацію з дорогами, транспортом, нічним освітленням тощо. Але на це надії якраз найменші і стосуються хіба що сіл і селищ. Бо вже у містах основний акцент у цих виборах ставиться все-таки на політичну складову, а не на практичну.

Сергій ФЕДАКА, газета «Наш Ужгород»

http://nedilya.net

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *