Ужгородські вибори через партійну призму 

0_k__5275353985307Виборча кампанія вступила фактично у вирішальну фазу. Основні параметри її вже чітко визначено. На вибори до Ужгородської міськради зареєструвалася 21 партія, більшість із них висунули і своїх кандидатів у мери.

Останніх 23, в тому числі кілька само висуванців. Якихось сюрпризів за два тижні, що лишаються до 25 жовтня, аж ніяк не очікується – для їх підготовки потрібно значно більше часу. Тому склад нашої ради обіцяє бути більш-менш традиційним і прогнозованим.

Є серед партій-кандидатів важковаговики, які вже кілька разів брали участь у виборах різни рівнів і перемагали на них. Це перш за все нинішні парламентські партії. Серед них, зокрема, пропрезидентська «Солідарність», чверть ужгородського списку якої складають недавні активісти ужгородського Майдану. Також свої списки висунули «Опозиційний блок», «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, «Батьківщина». Більшість із них потрапить до Ужгородської ради, хоч очевидно і не всі.

Великі шанси і у Партії угорців України (КМКС), яка традиційно опирається на свій національний електорат. Угорців в Ужгороді чимало. І хоч не всі з них голосуватимуть саме за цю партію, її проходження цілком імовірне (для цього слід зібрати 5% голосів тих, хто прийде на вибори).

Цікава ситуація у “Свободи”. Для ужгородців не характерний радикалізм, але останнім часом радикалізуються буквально усі, то ж сказати щось певне наразі важко.

«Єдиний Центр» хоч і не має фракції у парламенті, але провів туди кілька чоловік. В Ужгороді ця партія традиційно мала завжди більше конкурентів, аніж в інших місцевостях Закарпаття. Схоже, що нині для неї не йдеться про вихід на якісь рекордні показники – просто залишитися при своїх, забезпечити позиції для кращих часів.

«Громадянську позицію» очолює полковник Анатолій Гриценко, який на останніх президентських виборах посів четверте місце. Партія теж уже кілька разів брала участь у виборах, тому вже сформувала коло своїх прихильників.

Близька до цього партія «Демократичний Альянс», яка хоч і відсутня в парламенті, зате представлена у Київській та ряді інших місцевих ради. Зараз подібна спроба робиться щодо Ужгорода, де партія представлена цілою командою молодих і енергійних ентузіастів.

Ще для кількох партій ці вибори будуть по-своєму дебютними. Партія «Відродження» далеко не нова. Свого часу її було створено як політичну структуру на базі потужної залізничної профспілки. Зараз вона уперше висунула своїх кандидатів у місцеві ради настільки масово по всій Україні. У списках – переважно опозиційні фігури.

У новій і ще мало кому відомій партії «Наш Край» – переважно мери чи екс-мери різних міст України від сходу до заходу. В Ужгороді партія почала рекламувати себе ще наприкінці серпня, хоча й досі лишається багато в чому загадковою.

Є партії, які наразі працюють на власне майбутнє. Хоч вони не мають гарантованих шансів подолати прохідний бар’єр зараз, але кожні вибори збільшують їхню впізнаваність і наближають до мети. Свого часу такий тривалий шлях здійснила “Свобода”, нарощуючи свій рейтинг від виборів до виборів бодай на один відсоток, поки не подолали жаданий бар’єр. Нині цим шляхом прямує молода партія «5.10», яка виступає за зменшення податків. Це також стосується значно старшої Партії захисників Вітчизни. Аналогічно і «Європейська партія України» поки не відзначалася особливими електоральними успіхами, хоча такий актуальний бренд гріх не розкручувати.

Партія «УКРОП» чітко орієнтується на військових і волонтерів, усіх патріотично налаштованих громадян. На Сході вона візьме чимало. Що буде в Ужгороді – покаже час. Ту же нішу намагається зайняти партія «Патріот», хоча двом там аж надто тісно. Натомість політична партія «Соціалісти» практично єдина на оголеному зараз лівому фланзі, тому може узяти більше, ніж можна очікувати для нової сили.

Маловідомими навіть для політологів є «Республіка», «Громадянська солідарність» чи «Україна Соборна». Схоже, що вони на цих виборах вирішуватимуть якісь свої суто внутрішні завдання.

Виходячи з досвіду усіх попередніх виборів, абсолютна більшість ужгородських виборців розділиться між парламентськими партіями: вони найбільш відомі, у них найбільше реклами, з ними пов’язуються найбільш розкручені фігури і на місцевому рівні.

Водночас завжди якась частка голосує і за менш відомі партії. Часто по знайомству – бо там свої люди: родичі, колеги, друзі. Інколи – в піку явним фаворитам чи навіть на зло їм. Інколи навіть просто через красиву назву.

І все ж можна прогнозувати, що до Ужгородської ради пройде десь вісім партій. Стійку більшість там навряд чи вдасться сформувати. Хоча багато залежатиме від того, хто саме стане мером, як складуться його відносини з обласним керівництвом тощо. Склад майбутньої ради буде ще більш мозаїчним, ніж зараз. Не виключено, що вона буде більш політизованою, зате точно менш терпимою до різних корупційних схем, чим грішила рада дотеперішня.

Сергій ФЕДАКА, газета «Наш Ужгород»

http://nedilya.net

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *