Підводні течії місцевих виборів

завантаженняУсього через пару днів – день тиші, коли припиняється усіляка агітація, а за ним – і день голосування. То ж усе найважливіше, аби воно спрацювало, мало би бути уже сказаним. Максимум – у найближчі дні. Проте відчуття договореності якраз немає. Усе якось зависає на півслові.

Виборча кампанія справляє доволі незвичне враження. Ніби усе як завжди: на кожному кроці білборди, листівки, усміхнені або насуплені обличчя кандидатів. Відбуваються зустрічі, культурні акції, прес-конференції. Тільки уперше немає відчуття, що це дає якусь віддачу. Суспільні настрої в якомусь напівпритомному стані. Люди уникають говорити про політику.

Схоже, що у більшості міст Закарпаття (не кажучи вже про села) у владних кріслах опиняться ті самі фігури, що й зараз. Депутатський корпус якщо і оновиться, то на якусь чверть. Найбільш невизначеним є Ужгород. Отут очікується суттєве перезавантаження, але дуже сумбурне. Міська рада нагадуватиме вінегрет або Ноїв ковчег.

Менш зрозуміло із районними радами. Ті, хто там зараз, прагнуть максимально зберегти свої позиції. Протилежний табір робить усе, щоб старих депутатів і дух простив. Але районні ради будуть формуватися не так голосами районних центрів, як голосами глибинки, куди не досягають ніякі спостерігачі.. Тому можливі будь-які сюрпризи.

Найбільш проблемно виглядатиме майбутній склад обласної ради. За нього зараз ідуть найбільші баталії. Видається, що згори наказано оновити облраду у першу чергу і будь-якою ціною. Але це легше скзати, ніж зробити. Більше там залежатиме не так від голосування (і тим більше – від попередньої агітації), як від підрахунку у ніч виборів.

Що цікаво, у ході кампанії зовсім не обговорюється територіально-адміністративна реформа, розширення повноважень місцевих рад, зміни бюджетних потоків. Здавалося би, це мала бути головна тема. Але ні публіку, ні кандидатів це абсолютно не цікавить. Ідеться просто про зміну або збереження певних осіб біля владних важелів.

Частішає стрілянина, чого раніше не було. З одного боку, триває війна, то ж зброї усюди багато. З іншого боку, у людей десь зірвало планку. Ясно, що ідеться не про банальне хуліганство асоціальних особистостей, як дехто намагається заспокоїти. В усьому простежується чітка система дестабілізації ситуації в одній з найспокійніших областей України. Утім тут наша сонливість – нам на руку. Подолати нашу інертність не вдається ніякими пострілами і вибухами.

Єдино, що чітко відчувається у даній кампанії, це форсоване становлення партії влади. Вибудовується навіть певна закономірність. Навесні – улітку минулого року у нас майже з нуля відновлювалися армія та й інші силові структури. Наступні півроку стабілізувалася фінансова система (після попереднього майже повного розхитування). Паралельно відбувалося становлення такої-сякої дипломатії. І от зараз дійшло до розбудови партії влади, формування чогось схожого на призабуту вже радянську номенклатуру.

Ясно, що опонентів у партії влади не бракує. Чи зможуть вони врешті-решт об’єднатися в якусь контр еліту – питання не з простих. Здається, суперечностей між різними опозиційними партіями (а їх – море) ще більше, ніж між ними і владою.

Дані місцеві вибори усе частіше розглядаються як пролог до наступних дострокових парламентських. Президент явно незадоволений Верховної Радою. Більшості як такої там не існує. Про анонсовані і навіть ледве проголосовані у першому читанні конституційні зміни вже не доводиться і мріяти. Більш того, перед самими місцевими виборами парламент влаштував собі позапланові канікули. Довіра виборців до парламенту на нулю. Дехто вже кидав у його бік гранати. То ж причини для розпуску визрівають, а формальний привід теж знайдеться. Особливо якщо на місцевих виборах партія влади продемонструє пристойні результати, після чого захоче повторити свій успіх і на парламентському рівні.

Це пояснює бурхливу активність партій на місцевому рівні. Зараз головне – засвітися, лишитися у пам’яті виборця. Результат же очікується не так на цих виборах, як на майбутніх, котрі очікуються десь у квітні.

http://nedilya.net

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *