Паспортна дилема закарпатців

Паспортна дилема закарпатців

Внесений до парламенту в середині березня проект, що передбачає зміни до закону «Про громадянство», збурив нову хвилю дискусій про доцільність, щоправда, поки більше за межами області, ніж усередині. Зміни передбачають і позбавлення громадянства України в разі, якщо в українця знайдуть документ, що посвідчує громадянство іншої країни. Це не в останню чергу стосується закарпатців. Передбачені й методи пошуку порушників…

Сусідство з кількома країнами Європи історично давало можливість закарпатцям мати два паспорти. Як зміни сприймають у Берегові, «НЕДІЛЯ» дізнавалася в його мешканців просто на вулицях міста.

До Європи без проблем

– Ви паспорт Угорщини маєте?

– Иии, так!

Так на наше питання відповідає пан Василь – корінний житель закарпатського Берегова – щойно ми зупиняємо чоловіка у центрі міста, щоб з’ясувати його ставлення до законодавчих ініціатив президента. Чоловік пояснює, чому в нього та в інших закарпатців є громадянство не тільки України (далі пряма мова без редагування – ред.): «Я щитаю, що то нормально, якщо має громадянин два гражданства.

– Це добре?

– Я щитаю, що да. Нічого поганого в тому не вижу. Жителі Закарпаття чого мають два гражданства, щоб поліпшити собі життя. Ну, мож мало якусь машину завести на время, мож поїхати в ту Європу без проблем, дітям легше приходити в Польщу, Венгрію вчитися. Лише із-за того ми робимо собі двойні гражданства».

У середмісті Берегова, за яким закріпився статус центру угорської нацменшини області, зустрічаємо трьох товаришів. Усі вони жили в чотирьох різних державах, до складу яких свого часу входило Закарпаття. Двомовні вказівники та написи, угорські прапори поряд із українськими на вулицях Берегова дивують тільки приїжджих.

– То інтернаціональний город! – усміхаючись, каже нам Олексій Іванович.

Його товариш по лавиці Тиберій Карлович, щойно чує наше питання, одразу набуває серйозного виразу обличчя. Чоловік народився в 30-х роках минулого століття – тоді, коли Берегово (з 1938 року) було в складі Угорщини. А це, за законами сусідньої країни, означає, що чоловік має право на громадянство: «Я при Венгрії’ся родив. Отиць (батько – ред.) у мене венгр, я можу получити зразу пенсію, але мені вже 81 рік, уже нема чого туди йти… А що з українським паспортом робити? Цілувати, їсти його!? Нигде роботи нема. Що мені дають півтора тисячі пенсії. А в мене глаукома, то 800-900 гривень на каплі уходить, та що залишається мені – 200-300 гривень!?

– А ви паспорт угорський маєте?

– Канєшно маю! Лиш пенсію ще не оформив. Тут уже все Берегово пенсію получає у Венгрії! Я один на своїй вулиці маю українську пенсію, інші – угорську, в 10 разів більшу!»
Чоловіки, які прожили в Берегові все життя, проблем у подвійному громадянстві не бачать, та й виїжджати з України не мали наміру. Хоча зізнаються, молоді люди нині переважно працюють за кордоном. А все через різницю в оплаті праці.

Запасний аеродром для можновладців

Олексій Іванович угорського паспорта не має і угорською мовою не володіє, але проблему аналізує в глобальному вимірі: «То не дуже добре, що люди вимушені шукати такі виходи з положення. Треба предоставити своїм людям таку можливість, щоб йому не треба було запасний варіант. Але біда в тому, що всі депутати, уряд, члени уряду, вони мають і по два, і по три паспорти. (Насіров, наприклад, – додає товариш по лавиці) Но вони не показують нам, але якщо треба, він поїхав спокійно – і ніхто йому нічого не каже, бо він знає, що у нього запас є золотий».

Якщо закон приймуть, власників двох і більше паспортів позбавлятимуть громадянства України. Причому, згідно зі змінами, вишукувати порушників будуть кількома способами: направляти запити в установи іноземних держав, відслідковувати дані про тих осіб, які голосують як громадяни іншої держави, та використовують паспорти при перетині кордону.

Голос 150 тисяч угорців Закарпаття

Зміни до закону «Про громадянство» негативно сприйняли представники угорців в українському парламенті. Нардеп Василь Брензович входить до президентської фракції БПП у Верховній Раді, але зміни до закону вважає недостатньо обдуманими: «Він (закон) внесений до порядку денного, якщо внесений, то він має певну підтримку більшості. Але ж через комітети він не проходив. Думка ж фахівців і науковців є неоднозначною. Вони говорять про його неконституційність, невідповідність міжнародним зобов’язанням України. Це проблеми, які будуть виникати у зв’язку з прийняттям цього закону, адже це стосується долі сотень тисяч, мільйонів людей».

За словами Брензовича, звернення до України з приводу порушень конституційних норм слід чекати від європейських організацій, які обов’язково звернуть увагу України на порушення міжнародних зобов’язань, зокрема Європейської конвенції про громадянство.

У Закарпатській обласній адміністрації занепокоєння угорців поділяють. Це найбільша громада нацменшин в області. Та й угорці мають потужне представництво в органах місцевого самоврядування на Закарпатті. А завдяки голосам депутатів і від угорських партій обласній владі вдалося створити колоритну, але таки коаліцію в Закарпатській облраді. То ж сваритися з ними керівники області точно не мають наміру.

Голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль висловлює компромісну позицію щодо закону: «Ну не на часі він, 150 тисяч угорців (роздумує)… Так, депутати будь-яких рівнів (до сільської ради), державні службовці, службовці місцевого самоврядування, судді, прокурори, міліція і всі, хто працює на державу, мають бути громадянами України!»
У принципі така норма щодо держслужбовців діє і зараз – працевлаштовуючись на державну посаду, претендента мають перевірити на наявність іншого громадянства, окрім українського. Правда, з відстороненим головою Державної фіскальної служби Романом Насіровим, у якого виявили британське підданство, цього не сталося…

Перший, але чи єдиний?

У 2016 році з Берегівської районної адміністрації звільнили начальника управління за те, що чоловік, перетинаючи українсько-угорський кордон, скористався своїм паспортом громадянина Угорщини. Це перший та поки єдиний випадок на Закарпатті, коли з посади державного службовця звільнили людину за подвійне громадянство.

За даними міністерства внутрішніх справ Угорщини, торік громадянства позбавили півсотні українців. Головна причина – незнання угорської мови.

– Наша держава має собі взяти за мету поліпшити економічну ситуацію в нас, в Україні. Тоді не треба буде ні подвійного громадянства, тоді ще венгри будуть приходити сюди і просити українське громадянство! – додає пан Василь не без іронії.

За даними угорської преси, Будапешт видав українцям більше 100 тисяч своїх паспортів. А це означає, що майже кожен десятий закарпатець має, окрім українського, й угорське громадянство.

Тетяна ЛЕШКО, спеціально для «НЕДІЛІ»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *