«Убивчі» ціни на ліки

«Убивчі» ціни на ліки

Чи стане закарпатцям дешевше лікуватися

Кабінет міністрів разом з Міністерством охорони здоров’я впроваджують амбітну програму «Доступні ліки». За задумом «творців», чиновники мають встановити максимальну референтну ціну на 21 препарат, «прив’язавши» його до цін на аналогічні ліки у п’яти сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. Проте, ще навіть не стартувавши, програма починає «пробуксовувати»: її вже відклали з січня на квітень, посилаючись на неготовність операторів ринку працювати в нових умовах. Останні скаржаться на те, що програма «сира», а умови відшкодування – наразі незрозумілі.

Опитані нашими журналістами з десяток мешканців Ужгорода в один голос заявляють, що не дуже вірять, що ліки, які їм потрібні, таки подешевшають, хоча це, зізнаються, суттєво зекономило би їхній «лікувальний» бюджет.

Так, 67-річна пенсіонерка пані Ольга зі своїм чоловіком щомісяця на необхідні ліки витрачають мінімум 600 гривень. «Я перенесла два інсульти і один інфаркт, чоловік теж переніс інфаркт. В мене хвора печінка, кишечник, серцева недостатність, ревматизм, ревмокардит. Якщо чесно, то ми на собі економимо. Ми беремо не все те, що нам треба. Я вже забула, коли в останній раз лежала на стаціонарі. Чоловік теж хворів – на лікування пішло більше 500 гривень, бо він кашляв сильно. На необхідні ліки витрачаємо гривень 600 на двох. Це ми економимо. Якщо ж не економити, мені потрібно кілька дороговартісних препаратів на загальну суму 1500–2000 гривень. Якщо зараз лягти на стаціонар, потрібно викласти не менше 5 тисяч гривень. Ці гроші потрібно відразу покласти у конверт, а потім кожного дня ще купувати на 300–400 гривень, аби прокапатись».

Свою історію нам розповіла інша пенсіонерка Тетяна Валентинівна. Буквально за кілька днів до цього її чоловік повернувся з лікарні, де лежав з інсультом. «За 10 днів на лікування пішло біля 5 тисяч гривень. Мені 63 роки, у мене діагноз – гіпертонія і глаукома. На місяць на ліки йде півтисячі гривень. Та й ліки то дорожчають, то трохи дешевшають. Але дозволити собі взяти повну упаковку ліків зазвичай не можу, беру по «пластинці».

1 квітня, за словами урядовців, таки стартує програма «Доступні ліки». Закарпатці зможуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою. Що потрібно знати про цю програму, читайте далі у питаннях та відповідях, які підготували для вас журналісти «НЕДІЛІ».

– Як отримати безкоштовні ліки?

– Зверніться до лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт. Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки». Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом. Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

– Коли запрацює програма?

– Програма запускається 1 квітня. Аптеки на добровільних умовах підписують договір з місцевими органами влади та стають учасниками програми.

– Чому саме ці категорії захворювань?

– Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення, суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис., за статистикою 2015-го. Здебільшого, це діти та молодь.

– Де пацієнт може обміняти рецепт на ліки?

– Це може бути будь-яка аптека, що підписала договір з місцевим органом влади. Шукайте аптеки з позначкою: Доступні ліки. Список аптек згодом буде на сайті МОЗ.

– Що робити, якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки або ті, що відшкодовуються?

– Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку. Може звернутись в іншу аптеку. Він може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

– Що потрібно знати лікарю?

– Лікар має виписати пацієнту рецепт на лікарський засіб, який відповідає його стану.

Для ефективного використання бюджетних коштів рецепт виписують не за комерційною назвою, а на основі міжнародної непатентованої назви діючої речовини ліків. В аптеці пацієнт може вибрати – отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.

– Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

– Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки». Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно. Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату. Ліки, ціна на які перевищує референтну ціну в 5 сусідніх країнах, не підпадають під програму відшкодування.

– Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепта?

– Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, він може це зробити у будь-якій аптеці. Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

З усіх питань можна звертатися на урядову «гарячу лінію» 15-45.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *